Інструктажі з безпеки життєдіяльності для здобувачів освіти

Інструктажі з безпеки життєдіяльності для здобувачів освіти

Пам'ятка

з проведення інструктажів

з безпеки життєдіяльності для учнів

Інструктажі з безпеки життєдіяльності проводяться з учнями і містять питання охорони здоров'я, пожежної, радіаційної безпеки, безпеки дорожнього руху, реагування на надзвичайні ситуації, безпеки побуту тощо. Інструктажі з БЖД (первинний, цільовий, позаплановий) із здобувачами освіти (учнями) в закладі освіти проводяться педагогічними працівниками (учителями, класоводами, вихователями).

Реєстрація таких інструктажів проводиться в журналі реєстрації інструктажів з БЖД для здобувачів освіти, крім первинного інструктажу з БЖД перед початком виконання нового завдання, практичної, лабораторної роботи тощо, який реєструється в журналі обліку навчальних занять на сторінці предмета в розділі про тему уроку.

Учні, які інструктуються, розписуються в журналі, починаючи з 9-го класу.

Журнал реєстрації інструктажів з БЖД для учнів знаходиться в кожному навчальному приміщенні (класі, кабінеті, лабораторії тощо) - один на приміщення, відповідальний за ведення такого журналу завідувач кабінету, лабораторії, спортзалу або вчитель предмета (якщо в закладі освіти відсутня посада завідувача кабінету, лабораторії).

Вступний Інструктаж – проводиться на початку занять один раз на рік з усіма учнями (при зарахуванні учня до школи, у разі переходу учня з однієї школи до іншої), а також з студентами, які прибули в школу для проходження виробничої практики. Вступний інструктаж проводить служба охорони праці школи.

Запис про проведення вступного інструктажу робиться на окремій сторінці журналу обліку навчальних занять.

Первинний Інструктаж  з  БЖД  – відповідно до Положення про навчання проводиться:

• на першому уроці на початку нового навчального року в кожному навчальному кабінеті, лабораторії, майстерні, спортзалі тощо;  Тобто на першому уроці в кабінетах хімії, фізики, інформатики тощо учитель -предметник проводить первинний інструктаж з БЖД, який знайомить учнів з ризиками і небезпеками, які можуть очікувати саме під час роботи в цих кабінетах, лабораторіях. Інструктаж фіксується в журналі реєстрації інструктажів з БЖД для здобувачів освіти.
  • перед початком канікул Первинний інструктаж з БЖД з учнями проводить класний керівник на виховній годині з фіксацією в журналі реєстрації інструктажів з БЖД для здобувачів освіти (Методичні матеріали "Вимоги безпеки для учнів під час канікул", лист МОН України від 26.05.2014 N 1/9-266).
  • перед початком заходів за межами закладу освіти, які не пов'язані безпосередньо з освітнім процесом (проведення тижнів безпеки життєдіяльності, тижнів безпеки дорожнього руху тощо), первинний інструктаж з учнями з БЖД проводить класний керівник або особа, на яку покладено обов'язки відповідального за проведення заходу. Цей інструктаж проводиться з учнями, а також з батьками, які беруть участь у позанавчальних заходах.

Первинний Інструктаж, який проводиться перед початком кожного практичного заняття (практичної, лабораторної роботи тощо), реєструється в журналі обліку навчальних занять виробничого навчання на сторінці предмета в розділі про запис змісту уроку, заняття.

Позаплановий інструктаж – проводиться у разі:

– порушення учнями вимог нормативно-правових актів з охорони праці, що може призвести чи призвело до травм, аварій, пожеж тощо;

– зміни умов виконання навчальних завдань (лабораторних робіт, виробничої практики, професійної підготовки тощо);

– нещасних випадків за межами школи.

Цільовий Інструктаж – проводиться з учнями під час організації масових заходів (екскурсій, походів, спортивних заходів, змагань), під час проведення громадських, позанавчальних робіт (прибирання території, приміщень, дослідницької роботи на навчально-дослідній ділянці тощо).

Первинний, позаплановий, цільовий інструктажі проводять відповідні вчителі, керівники гуртків, майстер виробничого навчання або завідувачі кабінетів тощо за відповідними інструкціями чи програмами.

Відмітка про проведення первинного, позапланового та цільового інструктажів робиться в журналі реєстрації первинного, позапланового, цільового інструктажів з безпеки життєдіяльності учнів, який зберігається в кожному кабінет і, майстерні, спортивному залі та іншому робочому місці.